Aktualności

Ugody proponowane przez KNF są niekorzystne dla frankowiczów

Julia Przybylska

Chciałabym się mylić, ale uważam, że ostatnia propozycja Komisji Nadzoru Finansowego, aby banki zaczęły proponować frankowiczom ugody, to tylko gra na czas. Jak dobrze się przyjrzeć tej propozycji, to nic innego jak proponowane wcześniej przez banki rozwiązanie, które polega na tym, że w razie stwierdzenia nieważności umowy , kredytobiorca powinien zapłacić bankowi również wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Najczęściej banki uważają, że tym wynagrodzeniem powinno być oprocentowanie liczone jak dla kredytów złotowych, czyli WIBOR plus marża banku. Ugoda proponowana przez KNF ma odnieść taki sam skutek finansowy – kredyt frankowy ma zostać przekształcony w kredyt złotowy z oprocentowaniem WIBOR.

Jedyną korzyścią dla frankowiczów w takim wypadku jest pozbycie się ryzyka kursowego na przyszłość. Nikt im jednak nie zwróci wielu lat stresów związanych z ciągle rosnącymi ratami i niepewną przyszłością. Takie rozwiązanie nie obejmie też w żaden sposób kredytów już spłaconych, ani nie zwróci zlicytowanych mieszkań i utraconego zdrowia i majątku tym, którzy w pewnym momencie nie byli już w stanie tych kredytów spłacać.

Należy też pamiętać, że cały czas do sądu trafiło na razie tylko kilka procent frankowiczów. Nadal zdecydowana większość spłaca te kredyty, co stanowi niemały zysk dla banków. Fakt, że problem narasta, nie dotyczy w równym stopniu wszystkich banków. Trudno więc oczekiwać, że naraz wszystkie banki zaproponują wszystkim frankowiczom zalecane przez KNF rozwiązanie.

Poniżej moja wypowiedź dla wnp.pl i dla prnews.pl

https://www.wnp.pl/finanse/frankowicze-przestali-czekac-na-politykow-i-nakrecaja-spirale-pozwow-przeciw-bankom,444919.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontakt

Izabela Libera i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych

ul. 28 Czerwca 1956r nr 400
61-441  Poznań
tel. +48 790 301 331

Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
tel.  +48 22 479 57 76
sekretariat@KancelariaLibera.pl