Aktualności

02. Domowy Poradnik Frankowy – jak wybrać dobrego prawnika

Domowy Poradnik Frankowy

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka Domowego Poradnika Frankowego. Tym razem kilka słów o tym, jak wybrać dobrego prawnika. Kredyt frankowy to nie bułka z masłem, a decyzja o tym, komu powierzyć sprawę, może przesądzić o jej wyniku.

Link do drugiego odcinka znajdą Państwo tutaj https://youtu.be/xlEsHHUaP9Q

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to fakt, czy mamy do czynienia z kancelarią radcy prawnego, lub adwokacką, czy też z firmą prowadzoną w formie sp. z o.o. lub spółki akcyjnej.

Podpisując umowę z taką firmą klient nie ma żadnej pewności co do tego, jaki prawnik otrzyma jego sprawę. Dalszy kontakt z osobą prowadzącą zazwyczaj też jest bardzo ograniczony. Celem nadrzędnym prowadzenia spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych jest osiągnięcie zysku, tak więc interes klienta nie jest dla nich najważniejszy.

Radcowie i adwokaci ponoszą pełną odpowiedzialność finansową za prowadzone sprawy i z tego powodu posiadają obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Odpowiedzialność firm jest z zasady ograniczona. Radcowie prawni i adwokaci mogą prowadzić swoje kancelarie w formie spółek, ale są to spółki osobowe, tj. spółka partnerska czy spółka komandytowa. Wspólnicy takich spółek ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, czego nie ma w spółkach z o.o. czy w spółkach akcyjnych.

Kolejną różnicą jest podejście do klienta. Duże firmy chwalą się tym, że prowadzą kilka tysięcy spraw. W takich warunkach nie ma mowy o indywidualnych konsultacjach, sprawdzaniu szczegółów stanu faktycznego, który pomimo wielu podobieństw często znacznie różni się w poszczególnych sprawach. Obecnie wyroki sądów są coraz częściej korzystne dla frankowiczów, nadal jednak bardzo istotne jest, w jaki sposób formułowane jest roszczenie pozwu. Również argumentacja i podnoszone zarzuty są bardzo istotne.

Kolejnym istotnym elementem oceny jest doświadczenie prawnika. Warto zweryfikować, czy sukcesy, którymi chwali się dana firma, są faktycznie jej sukcesami. Dlatego też należy bardzo rozważnie podejmować decyzję o wyborze prawnika do prowadzenia własnej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontakt

Izabela Libera i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych

ul. 28 Czerwca 1956r nr 400
61-441  Poznań
tel. +48 790 301 331

Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
tel.  +48 22 479 57 76
sekretariat@KancelariaLibera.pl